Archetti
 
 

Klasyka w mistrzowskim wykonaniu

Drugi dzień "Jeunesses Musicales" należał do "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna. Zapowiadająca koncert Renata Gacek powiedziała, że usłyszymy klasykę w mistrzowskim wykonaniu i nie było w tych słowach ani grama przesady. Kto z nas nie zna takich utworów, jak "Libertango" Astora Piazzoli czy "The Entertainer" Scotta Joplina? Oprócz nich w piątkowy wieczór zgromadzona w Teatrze Sztuk publiczność (na widowni pojawił się m.in. zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek) usłyszała również m.in. takie kompozycje, jak "Hit The Road Jack", wykorzystaną w filmie "Zapach kobiety" "Por una cabeza" czy piosenkę z musicalu "Skrzypek na dachu".

Mimo, iż wieczór poświęcony był utworom rozrywkowym, pierwszą część koncertu wypełniła muzyka poważna. Zabieg ten miał jednak swój cel: chodziło o pokazanie, że kompozycje Panufnika, Straussa czy Brahmsa swoją melodyjnością w pełni dorównują przebojom muzyki filmowej i musicalowej. W czasie piątkowego koncertu nie zabrakło akcentów humorystycznych, ale była również chwila na refleksję (skrzypaczka Agata Kmak przepięknie wykonała niezwykle rzewną melodię z "Listy Schindlera"). Nie sposób nie wspomnieć o dyrygencie Macieju Tomasiewiczu, który z batutą w dłoni tworzył prawdziwe widowisko. Zapowiadając kolejne utwory, doskonale łączył erudycję z poczuciem humoru, a o muzyce klasycznej opowiadał w bardzo przystępny sposób, pamiętając, że nie wszyscy widzowie to bywalcy filharmonii czy słuchacze radiowej Dwójki. Zakończenie podstawowej części koncertu stanowiła żydowska pieśń "Hava Nagila", której poświęcono nawet film dokumentalny, emitowany swego czasu na antenie TVP Kultura. W tej ekstatycznej muzyce jest wszystko: słońce, radość, miłość, życie. Muzycy kilka razy bisowali i - w pełni zasłużenie - zostali nagrodzeni owacją na stojąco.

Jestem pewien, że po wysłuchaniu piątkowego koncertu niejeden z widzów zechce przypomnieć sobie "Listę Schindlera" czy "Zapach kobety" i po raz kolejny obejrzeć i posłuchać "Archetti".
Już 20 marca muzycy wystąpią w Domu Kultury w Jeleniu.

Tomasz KlauzaCopyright © 2012 Teatr Sztuk w Jaworznie | site created by Ramon & modified by Tomek