Studium Biblijne
 
 

Przypowieść przestaje być czymś odległym

Wtorkowy wieczór upłynął pod znakiem studium biblijnego. Na scenie Teatru Sztuk zasiedli Radosław Siewniak (założyciel i prezes stowarzyszenia Do Źródła), Adam Ciechanowski (wiceprezes stowarzyszenia Do Źródła) oraz Marcin Jakimowicz, autor m.in. takich książek, jak "Radykalni", "Wyjście awaryjne", "Ciemno czyli jasno", "Niech żyje słabość", "Pan Bóg? Uwielbiam!" czy "Antywirus" (redaktor "Gościa Niedzielnego" wystąpił w podwójnej roli: prowadzącego i zarazem biorącego udział w dyskusji). Mimo, iż wszyscy trzej znają doskonale przypowieść o synu marnotrawnym, Radosław Siewniak przeczytał na głos cały tekst, po czym zaczęto się zastanawiać nad tym, co w tej historii ojca i dwóch synów ich intryguje. Adam Ciechanowski wyznał, że zawsze podczas lektury z niezwykłą mocą uderza go to, że młodszy syn domaga się części majątku, mimo, iż wszystko do niego należy. Marcin Jakimowicz powiedział, że niezmiennie zdumiewa go fakt, że Bóg wcale nie oczekuje od syna marnotrawnego skruchy (wystarczy, iż powie on, że jest głodny). Radosław Siewniak zauważył, że w dwóch pozostałych przypowieściach (o znalezionej drachmie i zagubionej owcy) zawsze ktoś kogoś szuka, tymczasem w opowieści o miłosiernym ojcu ten motyw się nie pojawia.

Redaktor "Gościa Niedzielnego", by pokazać, że opisana w Ewangelii historia nie jest jakąś abstrakcją, czymś dalekim, przywołał historię księdza Krzysztofa Małachowskiego i jego brata, Aleksandra, mającego opinię antyklerykała. Zwrócono również uwagę (za pomocą stosownego cytatu z Pisma Świętego na temat pokolenia Dana) na to, że plotka jest grzechem (w dzisiejszym świecie nie wydaje się to takie oczywiste), ale przypominano także, że do Jezusa garnęli się grzesznicy, a nie uczeni w Piśmie (paradoskalnie, to z ludźmi religijnymi Chrystus miał problemy).

Wskazując na niezwykły charakter relacji człowieka z Bogiem Radosław Siewniak wspomniał o słowie "yada", które pojawia się także w Biblii jako określenie tego, co zaszło między Adamem i Ewą, a w efekcie czego narodził się Kain. Wtorkowe spotkanie zakończyło się modlitwą, a także prezentacją pięćdziesięciosekundowego filmu, będącego zwiastunem "Powrotu marnotrawnego" i zarazem zaproszeniem na spektakl (6 maja, godzina 18.00, Hala MCKiS).Copyright © 2012 Teatr Sztuk w Jaworznie | site created by Ramon & modified by Tomek